O plemeni maine coon

Historie - Jde původně o plemeno americké, což ostatně napovídá i samotné jméno kočky. Poprvé byly tyto kočky spatřeny ve státě Maine a od toho je částečně odvozeno jméno plemene. Její druhé jméno ,,mývalí ' bylo kočce přiřazeno díky jejímu chocholatému ocasu, který nápadně připomíná medvídka mývala.

Charakter - Mainské mývalí kočky mají velice přátelskou povahu. Jsou to velice hraví a upovídaní domácí mazlíčci. S lidmi dokáží navázat velice pevný vztah. Milují děti, dobře vycházejí s ostatními kočkami a i dokonce se psy. Jejich typickou povahou je jejich přítulnost a umazlenost. Samozřejmě, že každá kočka je svou povahou jedinečná, a tak se mezi nimi najdou i takové, které se raději uvelebí v blízkosti svého majitele, než v jeho náruči. Rády se zapojují do všech aktivit a jejich hravost jim většinou vydrží po celý život.

Typické rysy - Obzvláště velká a robustní kočka, která má statné a svalnaté tělo se silnou kostrou. Kocouři mohou vážit až 10 kg a měřit až 1 metr. Kastráti mohou dosahovat ještě větší váhy až 12 kg. Kočičky bývají menší než kocouři a jejich průměrná hmotnost je kolem 6 až 7 kg. Do plné velikosti dorůstají až poměrně dlouho a to až mezi třetím a čtvrtým rokem života.

Hlava - Střední v délce i šířce, čtvercovitý čenich. Lícní kosti vyvýšené. Nos má být bez zlomu či hrbolu, s jemnou vydutou křivkou. Brada je v rovině s horním rtem a nosem.

Oči - Velké, široce položené, mírně nakloněné. Barva očí může být v odstínu zelené, zlaté nebo měděné, bílé kočky mohou být modrooké (případně každé oko jiné barvy).

Uši - Velké, vysoké a vzpřímené, osazené chomáčky chlupů vyrůstající z vnitřní strany, na koncích jsou špičaté a zakončené štětinkami.

Tělo - Silné, velké a svalnaté s dlouhýma nohama.Srst na ramenou je krátká, délka srsti se postupně prodlužuje podél boků a zad. Bříško je hodně zarostlé.

Srst - Srst je jemná, ale hustá, přiléhavá k tělu. Žádoucí je límec kolem krku (srst zde bývá většinou delší a jinak zbarvená). Límec začíná u kořene uší.

Ocas - Dominantní, dlouhý jako tělo, široký v základu ke špičce se zužující. Srst na ocase dlouhá a splývavá.

Nohy a tlapky - Mohutné, středně dlouhé nohy, položeny široce od sebe. Tlapky velké, kulaté, s chomáčky mezi polštářky. Pět prstů vepředu, čtyři prsty vzadu.